Itaalia (sept - okt 2022 Siena)

26/09/2022


Suurlinnad ei ole sel seiklusel meie põhiplaanides kuigivõrd sees. Lotte käpapadjad sobituvad metsa, raba ja heinamaaga lihtsalt oluliselt paremini kui asfaldi, betooni ja kivisillutisega. 

Siena oma 50 000 elanikuga ei kvalifitseeru siinsete mastaapide järgi kindlasti mitte suureks. Lepime kokku, et küla see enam pole aga miski suuremat sorti linn ka mitte. Määratlused "suur" ja "väike" on muidugi väga subjektiivsed, sõltub mida, keda ja mille või kellega võrrelda.


Loomulikult algas meie ja Siena esmakohtumine sellega, et vurasime paar tiiru ümber linna, et vaba parkimiskohta leida. Lõpuks ühe äärelinna kingapoe ees säherdune leiduski. 

Spordisõpradele on Siena tuttav paik, mängis siin meie oma Kristjan Kangur, kes 2012-2013. hooajal Siena Montepaschi ridades Itaalia meistriks tuli. Kristjanit pole siinmail enam ammu nähtud, kossusaali me ka ei trüginud aga Siena ise on väga mõnusa atmosfääriga ja imeilusa vanalinnaga paigake Itaalia keskosas. Eristub ta teistest linnakestest oma keskaegsete telliskivihoonete, sarnaneb aga turistide hordide poolest. Erakordseselt lahedal lehvikukujulisel Piazza del Campo keskväljakul võiks tunde istuda, kaasavõetud toitu-veini nautida ja inimesi jälgida. Nii lahedat linnasüdant polegi me varem näinud. Filmipublik üle maailma teab Sienat ja tema keskväljakut tänu James Bondi filmile Quantum of Solace. Meie pole seda linateost küll oma ihusilmadega näinud aga kui sulle meenub, et seal tõesti mingi suur, ilus, veidi koonuses ja vanade oranžikas-pruunide hoonetega ümbritsetud plats oli (kus ilmselt traavisid ka hobused), siis see on seesama. Kui jalgades jaksu on, siis tasub varakult soetada kellaajaline pilet ja ronida 400+ trepiastet mööda kitsast keerdtreppi Pubblico Palace kellatorni otsa ning imetleda linna lindude silmade kõrguselt. Täna keskpäeval pakuti meile pileteid veel vaid kella kuuesele kannikatrennile üles torni aga nii kauaks polnud me plaaninud kodust eemale jääda ja need 10€/per nägu jäi seega alles. Igatahes meie poolt kindel sihtkoha soovitus siiakanti tulijatele. See reis tasub ette võtta isegi siis, kui viibite Toskaanas vaid paar päeva.

San Marino pole meist kuigi kaugel, napid kolm ja pool tundi autosõitu. Ka kutse mängule on meil põhimõtteliselt taskus aga sellest hoolimata peab Eesti jalgpallikoondis täna ilma meieta läbi ajama. Vaatame ülekannet ja loodame parimat (ka viik oleks ok, eksju, kallis? )