Jordaania (detsember 2019)
29.november - Aqaba
Siin me siis nüüd oleme. Korda kolm.Kes mäletab veel meie kevadist reality-saagat "Puhkus Mehhikos", mis teatavasti lõppes väga dramaatiliselt (kui ei mäleta või ei ole lugenud, keri tagasi märtsikuusse), siis seekord pakume jälgimiseks pigem soft'i kogupereseriaali, kus sisuloome eest vastutab üks peaaegu 3-kuune maailmakodanik.
Nende uljalt keksivate meesisendite tantsu järgi oleks ehk pigem gay'de ühteheitmist kahtlustada võinud. Moslemite pulmakommete mõistmiseks sukeldusin enne uinumist veel interneeduse avarustesse ja sain kinnitust, et kõik toimus nii nagu toimuma peab. Mees oli pruudile välja valitud või vähemalt pereliikmete poolt igati heaks kiidetud, tõenäoliselt tasunud tulevase naise vanematele ka pruuditasu. Puudutanud ei olnud need noored teineteist tõenäoliselt kunagi, kohtunud vaid saatjate juuresolekul. Avalik tähistamine, tants ja trall on lubatud vaid meestele. Ja seda mõõkadega vehkimist ning kingakontsade klõbistamist jagus pikalt. Araabia lärm (sorry, muusika) oli sealjuures nii vali, et ka beebi 5.korrusele evakueerimine ei aidanud suurt. Nutt tikkus vägisi peale. Pruut lihtsalt seisis ja vaatas. Oma pulmatantsu pealt. Ühel hetkel liikus pulmarong fuajeest liftide poole, eeldasin, et ju siis liiguvad mõnele kõrgemale korrusele, uhkemasse saali jätkupidu pidama. Selle asemel juhtus see, et pruut lükati avanevate liftiuste vahelt sisse, vajutati nuppu ja kadunud ta oligi. Sel samal momendil kui liftiuksed mõrsja selja taga kinni klõpsasid, peatus muidu nii hoogne muusika, pillimehed viskasid trummid ja torupillid õlale ning kogu seltskond kõndis tuimal ilmel hotellist välja. Mis sai pruudist edasi, seda ma ei teagi. Meeste pidu jätkus igatahes meie akende all hoogsa tantsu ja pillimängu saatel. Saluuti lasti ka, aga see toimus kusagil teisel pool maja ja jäi meil nägemata. Aga pruudil?
Olles eile, puhkuse 5.päeva õhtuks saanud kahe peale jagu pudelist veinist, mille nii igaks juhuks Istanbuli lennujaamast ostsime, sest äkki kohapealt ei saa, oli selge, et järgmisest päevast tuleb "kodune" nö bassupäev. See aastake alkoholita on organismi täitsa (heas mõttes) sassi keeranud ja paarist klaasikesest põhimõtteliselt piisab, et laudade peal tantsida ning järgmisel hommikul pead valutada. Alkoholi kättesaadavus siin, arvestades et tegemist on ikkagi moslemiriigiga, on muide väga hea. Pea igal suuremal tänaval on mitu spetsiaalset alkoholipoodi. Ehk ka sel põhjusel kohtame siin bussitäite kaupa venelasi, keda Dubais ja Abu Dhabis, kus alkoholiga väga rangelt ringi käiakse, ei ole ülemäära näha olnud. Ühesõnaga - kätte saab, aga on kole kallis. Lennujaamast hirmuga rabatud 9 eurone Chardonnay ei tundugi enam nii kallis.
Jordaanias on muide väga pikk veini valmistamise traditsioon. Kahes suuremas veinimõisas toodetakse umbes miljon pudelit elunektarit aastas. Krabasime kahte sorti kohalikku kaasa, kui samasuguste sooritustega jätkame, siis jagub järgmise jõuluni. Aga mitte sellest ei tahtnud ma perereisi kontekstis kirjutada. Päike polnud mägede tagant veel tõustagi jõudnud kui meie olime juba basseini ääres esimese pingirea hõivanud, oma kola laiali laotanud ja telklaagri püsti löönud. Koos esimese advendiga lükati siin juhtmed seina, mistõttu basseinid kütavad nüüd täie hooga ja 28-kraadine vannivesi on garanteeritud. Kui meri on meie jaoks juba parajalt jahe, siis soojas basseinivees mulistas ka väike mees nii, et külmast lõdisevatel (hommikupoolikul oli temperatuur vaevu 21 kraadi) hispaania tädidel olid ahhetusest suud lahti peas. Karjusid aga kaamera järele, et saaks asjaolu jäädvustada. Ajas seal siis oma vanniparte taga ja vahtis selili lesides palme. Pelgu võib oma veebivanni ja lastebasseini kinni panna, vaid olümpiamõõdus rada rahuldab seda konna. Kui ta paarkümmend minutit hiljem vägisi veest välja tassiti ja piimakokteilid keresse pressiti, keeras lamamistoolile kummuli ja jäi magama. Mees teab, kuidas puhkama peab.
Kes on viimase nädala jooksul seda lühikest koguperelugu jälginud ja jäänud mõtlema, et ei tea kas tasub ette võtta see va Jordaania, siis teie jaoks panen kirja juba traditsiooniks saanud absoluutse tōe. Oma silme läbi.
Kes pikka teksti lugeda ei viitsi, siis lühem kokkuvõte ilmus Eesti Päevalehes: https://epl.delfi.ee/artikkel/88792283/talvepuhkus-enne-koroonakriisi-jordaania-turvaline-oaas-lahis-idas